ArtProfi logo 736 784 374

Jak vybrat správnou klimatizaci?

 

Pro výběr té správné klimatizace je nutné položit si několik důležitých otázek. Vzhledem k tomu, že tyhle dotazy denně s našimi zákazníky probíráme, rozhodli jsme se vám sespat stručný souhrn všech základních důležitých bodů, podle nichž by se měl každý při výběru klimatizace řídit. Předem bych chtěl ale upozornit, že se jedná pouze o základní principy a do hry často vstupuje mnoho jiných faktorů, na které je také nutné brát zřetel. Konečný výběr je proto dobré konzultovat našimi odborníky.

 

Bez názvu

 

Do jakého objektu bude klimatizace instalována?

Do bytu - Při výběru klimatizace do bytu myslete na velikost venkovní jednotky. Ta se totiž nejčastěji umisťuje na balkony a tam může velká venkovní jednotka zabírat zbytečně hodně místa.


Do rodinného domu - Zde jsou možné dvě varianty, jak lze chlazení domu řešit. První možností je dát klimatizaci do každné obytné místnosti. Druhou variantou je řešit chlazení domu po patrech. To znamená při dvoupodlažním domě do domu instalovat dvě výkonné klimatizační jednotky přičemž každá z nich bude chladit jedno patro. Výhodou druhého řešení je nižší cena, nevýhodou je však nemožnost regulovat teplotu samostatně v každé místnosti. Na chodby je možné umístit i klimatizace s vyšší hlučností. Do ložnic je však nutné myslet na hlučnost vnitřní jednotky.


Na chatu - Klimatizace na chatách zažívají velký boom. Zde není ale primárním úkolem klimatizace chladit, nýbrž levně topit. Některé modely dnešních klimatizací umožňují vzdálené ovládání prostřednictvím aplikace v mobilním telefonu. Můžete si tak po cestě na chatu zapnout topení a při příjezdu už mít na chatě teplo. Další využívanou funkcí je také temperování. Pokud na klimatizaci spustíte režim temperování, bude na vaší chatě udržovat teplotu nad bodem mrazu a předejde tak zamrznutí vodovodního potrubí.

 

Jaký zvolit výkon klimatizace?

Všechny klimatizace jsou značeny dle svého výkonu číselným značením: 9, 12, 18, 24, přičemž jejich chladící výkony jsou 2,5kW, 3,5kW, 5kW, 7kW. Do běžných bytů s obytnou plochou do 50m2 jsou nejčastěji instalovány klimatizace s čísleným oznařením 12 a výkonem 3,5kW.

 

Vzhledem k tomu, že u většiny výrobců klimatizací je cenový rozdíl mezi variantou 9 a 12 pouze 1 000 Kč, se i do malých místností instaluje převážně velikost 12 s výkonem 3,5kW.

 

Pokud je zvoleno řešení, kdy jedna jednotka chladí celé patro domu volí se varianty s označením 18 a 24.

 

Jaké funkce budu používat?

Moderní klimatizace disponují mnoha různými funkcemi. Samozřejmě vybavenost klimatizace nadstandartními funkcemi má vliv na cenu. Před výberem klimatizace byste tedy měli vědět jaké funkce opravdu využijete. V následujícím přehledu naleznete stručný přehled základních funkcí:

  • Wi-Fi ovládání na dálku pomocí chytrého telefonu
  • Týdenní časovač
  • Režim spánku (Postupně zvyšuje teplotu behem spánku.)
  • Tichý režim (Také vhodný na spaní.)
  • Úsporný režim (Některé klimatizace umí zobrazovat aktuální spotřebu energie na displeji.)
  • Funkce temperování (Udržuje teplotu nad budem mrazu a zabraňuje zamrzání vodovodního potrubí v zimě.)
  • Čidlo přítomnosti osob (Vyhodnocuje polohu osob a studený vzduch směřuje mimo tyto osoby. Při zjištění nepřítomnosti osob se přepne do úsporného režimu.)
  • Ionizátor vzduchu (Generuje záporně nabité částice, které se navážou na škodlivé kladně nabité částice jako je prach či pil a vytviří shluky, které následně padají na zem.)
  • Pohyb lamel vpravo - vlevo eletronicky dle nastavení na ovladači (Všechny modely umožňují elektronické ovládání lamel nahoru - dolů. Ve směru vlevo - vpravo však některé modely umožňují jen ruční ovládání. Dražší modely už však umožňují eletronické ovládání lamel všemi směry.)
  • Senzor prachových a pilových částic ve vzduchu (Jeden model v naší nabídce je vybaven senzorem kvality vzduchu. Na displeji se pak zobrazuje množství prachu a pilu obsaženého ve vzduchu a je možné spustit čištění. Jedná se o funkci vhodnou pro alergiky.)

Jaké jsou základní parametry klimatizace?

Kromě již zmíněného výkonu je nutné sledovat hlučnost a spotřebu klimatizace. Hlučnost je nutné řešit zejména v ložnicích. Spotřebu klimatizace vyjadřuje evropské značení: A+, A++, A+++.

 

Kdo mi poradí s výběrem?

S výběrem klimatizace vám poradí naši zkušení odborníci. Pokud budete mít o klimatizaci zájem, jsou ochotní k vám zdarma přijet a probrat technické řešení na místě. Instalovali jsme už tisíce klimatizací, máme zkušenosti a techniky na špičkové odborné úrovni.